Klementinum
Nádherné okouzlující, jedinečné… Sídlo Národní knihovny České republiky nelze popsat jedním slovem. Areál bývalé jezuitské koleje, pražské Klementinum, se pyšní mnoha NEJ. Je největší českou knihovnou, patří mezi nejvýznamnější a nejkrásnější knihovny světa a toto místo se silným geniem loci se zásadně zapsalo do našich dějin.
Areál rozsáhlého, více než dvou-hektarového komplexu nabízí unikátní zážitek. Ač v centru města, dýchne zde na vás klid s jasným zřetelem na bohatou historii. Stavbu Klementina zahájili jezuité brzy po svém příchodu do Prahy v roce 1556 a trvalo téměř 170 let, než bylo dokončeno.
Knihovna byla budována od příchodu prvních jezuitů do Prahy a postupně se rozrůstala.
Po roce 1622, kdy přešla Karlova univerzita pod správu jezuitů, se zdejší sbírky významně rozšířily o fondy knihoven Karlových kolejí. Dnes fond knihovny slouží potřebám českých univerzit, vědeckých pracovišť či kultury. Najdeme zde více než 7 milionů dokumentů. Ročně zde přibude v průměru 90 tisíc titulů (viz VZ 2019), které knihovna postupně digitalizuje:
https://www.youtube.com/watch?v=HmHFpmpSvcQ
Barokní sál vás uchvátí unikátními freskami, historickými glóby a bohatou výzdobou.
Jedinečným místem je Zrcadlová kaple vystavěná v letech 1722 až 1726, původně kaple Zvěstování Panně Marii. Dnešní název jí dalo množství zrcadel, jimiž je vyzdobena. Skvělá akustika umožňuje nezapomenutelný zážitek z koncertů. Do kaple můžete nahlédnout i v rámci exkurze s průvodcem.
https://www.youtube.com/watch?v=z8LLjcdwHLg&list=PLXCLNkug98jLyV5mgk9fxAqJgjKe2QXQs
Za prohlídku stojí také Astronomická věž, která byla postavena původně jako vyhlídková, roku 1722. S rozvojem přírodních věd na univerzitě se zásluhou Josefa Steplinga mezi lety 1751 a 1752 změnila v observatoř a sloužila astronomickým pozorováním. Na vrcholu se tyčí socha Atlanta z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Je 68 metrů vysoká a výhled z ochozu na historické centrum Prahy rozhodně stojí za pěší výstup.
V závěrečné části věže se nachází Meridiánová síň s původním vybavením, dvěma zedními kvadranty a přístrojem k měření pravého poledne. Polední znamení se dávalo z ochozu mávnutím praporu, později je doplnil výstřel z děla.
Knihovna v sobě skrývá další zajímavosti:
https://www.youtube.com/watch?v=wPrfxhqT_3I
Fotografie © Národní knihovna ČR
Zpět