Jak máme stanovit výši registračního poplatku v knihovně?
Musí knihovna zřizovat veřejnou stanici internetu?
Ministerstvo kultury od 1.1.2008 uznává toto řešení jako alternativu připojení, aby zabránilo vyřazení knihoven z evidence MKER. Obce, které nesplnily povinnost internetizace, ztrácejí evidenci v databázi MK ČR a knihovnický zákon se na ně již nevztahuje. Tuto změnu je nutné do 30 dnů písemně oznámit Ministerstvu kultury. Po vyřazení z evidence musí obec každoročně inventarizovat majetek knihovny a knihovní fond, neboť se na ni již nevztahuje výjimka z účetního zákona.
Neevidované knihovny ztrácejí možnost žádat o finanční podporu z grantových a dotačních programů Ministerstva kultury ČR. Pokud taková knihovna pravidelně podává statistický výkaz KULT V 12 01, Národní knihovna ČR za ni uhradí autorské poplatky za půjčování knih. Jinak hrozí sankce za neplacení autorských poplatků. Nevztahují se na ni ani hromadné licenční smlouvy na půjčování zvukových nosičů a veřejná čtení. Absenční půjčování zvukových nosičů a pořádání veřejných čtení je možné pouze po uzavření individuální licenční smlouvy s držitelem autorských práv.
Pardubický kraj je i nadále ochoten poskytovat těmto knihovnám výměnné soubory knih a odborné konzultace v rámci regionálních funkcí, které jsou hrazeny z rozpočtu kraje. Nesplnění zákonných povinností v oblasti hospodaření s veřejným majetkem může obci při kontrolách přivodit finanční sankce.
Kdy je třeba v knihovně provést revizi?
Časté dotazy k výkladu autorského práva
Bližší informace naleznete na stránkách Knihovnického institutu: