Programová setkání Klubu „Hezky česky“ a „Studánky“, při kterých se jednou za měsíc scházejí příznivci českého jazyka, nadšení čtenáři knih, lidé různých věkových i profesních skupin, aby si zajímavou formou rozšířili a prohloubili své znalosti především literatury a gramatiky. Tato setkávání mají své stálé frekventanty, ale přicházejí i noví zájemci z řad veřejnosti.
V roce 2024 se setkáváme po sedmadvacáté.
Po prázdninách se setkáme v Hezky česky 26. září. Přivítáme Mgr. Lukáše Vavrečku s pokračováním na téma Jazyk a mluvené slovo ve světě audioknih II.
Ve Studánkách se sejdeme tradičně až v říjnu, tedy 23. 10., kdy přivítáme moderátora Českého rozhlasu Roberta Tamchynu.
Další program Hezky česky a Studánek bude brzy doplněn.
Hezky česky v 1. pololetí 2024
25. 1. – PhDr. Petr Šrámek, Ph. D.: Stoletý kalendář, aneb „Dívám se na svět kukátkem“
Jak s poezií na děti a jak s dětmi na poezii? Přednáška o české dětské poezii 19. a 20. století se zaměří na to, co je pro děti vhodné a co ne. Podle čeho se rozhodujeme, co je pro děti „dobré“ a co jim naopak do rukou nepatří…
29. 2. – Mgr. Martin Štěpánek: Máchova Pouť krkonošská
Přednáška Máchova Pouť krkonošská se zaměří na souvislosti života Karla Hynka Máchy (1810–1836) s jeho tvorbou na příkladu krkonošské tématiky. Pozornost bude věnována složité genezi povídky Pouť krkonošská i dalšímu odrazu tématu Krkonoš v Máchových textech (Přelka, poznámky Zápisníku, Marinka aj.). Popsána bude i skutečná Máchova cesta do Krkonoš v srpnu a září roku 1833 s důrazem na samotný Máchův pobyt v Krkonoších a návrat mj. přes území Pardubicka.
14. 3. – Mgr. Jiří Studený, Ph. D.: PSANÁ MINDFULNESS. Od psaní ke sportu a zase zpátky
MINDFULNESS (všímavost, bdělá pozornost) je založena na tradičních meditačních principech, má ale také psychologické cíle, zejména oživení sebe/pozornosti (sebereflexe), respektive navázání hlubšího kontaktu s vnějším a vnitřním prostorem, do nichž vstupujeme se svými představami a iniciativami a z nichž se nám dostává příslušné odezvy. Přednáška se zaměří na to, jak se ke stavu bdělé pozornosti přiblížit a jak ji využít.
25. 4. – Mgr. Lukáš Vavrečka: Jazyk a mluvené slovo ve světě audioknih 1
Čím dál více literárních děl můžeme nejen číst ale i poslouchat. Ukážeme si, jak se české audioknihy za desítky let své existence proměnily, a jak ovlivnily přístup autorů i posluchačů nejen k českému jazyku.
30. 5. – Mgr. Kateřina Korábková, Ph. D.: Jak se píše tajemství. Vyprávění a styl Krysaře Viktora Dyka
Na první pohled se možná drobná novela Krysař od Viktora Dyka zdá být jen převyprávěním staré pověsti, známým ze seznamů maturitní četby. Co se stane, když v ní objevíme precizně vybroušený text, který stojí za mnohem větší pozornost? Přednáška se zaměří nejen na stylovou podobu Dykovy novely, ale hlavně Krysaře netradičně představí jako „učebnici“ postupů, jak lze v literárním textu tvořit atmosféru tajemna.
13. 6. – PaedDr. Josef Hetych: Zdeněk Jirotka, Saturnin, Miroslav Macek, Saturnin se vrací
Poznámky ke srovnání a hodnocení čtyřdílného pokusu M. Macka navázat na dnes již klasickou humoristickou prózu Z. Jirotky.
Studánky v 1. pololetí 2024
24. 1. – Doc. Mgr. Michal Téra, Ph. D.: O šamanech a kouzelných pohádkách
Přednáška O šamanech a kouzelných pohádkách se zaměří na fenomén šamanismu, který není omezen pouze na přírodní etnika, ale v různých projevech je součástí i tradice evropských národů. Zvláštní kapitolu pak tvoří reflexe šamanské zkušenosti ve skupině tzv. kouzelných pohádek, jejichž hrdinové podnikají daleké cesty, setkávají se s kouzelnými bytostmi a vykazují zvláštní schopnosti, díky nimž dokáží řešit zapeklité situace a přelstít nebezpečné síly. Vyložíme si proto, co je základem šamanismu i co jsou kouzelné pohádky, a jak obojí spolu souvisí na příkladech konkrétních pohádkových příběhů.
18. 2. – Mgr. Šárka Rusnáková: Teréza Nováková na východě Čech
Teréza Nováková musela překonat množství ran osudu, velké štěstí měla ale při výběru životního partnera. I když se narodila a zemřela v Praze, zamilovala si Východní Čechy. Pobývala v Litomyšli, Poličce, Budislavi nebo Proseči a v podstatě celý dnešní Pardubický kraj se objevuje v jejích cestopisech nebo románech.
27. 3. – Mgr. Martin Štěpánek: Julie Havlíčková, věrná partnerka Karla Havlíčka Borovského
Přednáška bude zaměřena v první části na životní osudy Julie Havlíčkové (1826-1855), rodačky ze Svojšic nedaleko Přelouče. Roku 1848 se stala manželkou novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského (1821-1856), záhy i matkou jeho jediného dítěte. Sedm let byla svému muži významnou oporou a věrnou průvodkyní jeho dramatickým životem. I Julie Havlíčková se po smrti svého muže stala předmětem Havlíčkova kultu. Nejvýznamnějším projevem této úcty bylo vybudován Juliina pomníku v rodných Svojšicích. Jeho odhalení, které se stalo akcí nadregionálního významu, a jeho pohnutým osudům bude věnována druhá část přednášky.
27. 4. – doc. PhDr. Marie Macková, Ph. D.: Kočka v dějinách lidí (postřehy nejenom literární)
Kočka provází člověka od té doby, co se alespoň částečně usadil na jednom místě. Člověk svůj názor na kočku v průběhu dějin mnohokrát změnil. Kočka si o člověku myslí pořád totéž. Snad.
22. 5. – PaedDr. Josef Hetych: Nesmrtelnost Milana Kundery
Ohlédnutí za ranou románovou tvorbou Milana Kundery se zaměřením na jeden z průběžných vrcholů jeho díla, román Nesmrtelnost.